Sprzedaż przyczep samochodowych oraz akcesoriów do przyczep, usługi transportowe | Szymex

BLOG

03.08.2022r. SzymexPrzyczepy.pl

Sprzedaż przyczep renomowanej marki! szymex-trans@tlen.pl



Co to jest DMC przyczepy?

DMC to dopuszczalna masa całkowita, z jaką zarejestrowany pojazd może się poruszać po polskich drogach. Przyczepa jest traktowana jako pojazd, co oznacza, że posiada własny dowód rejestracyjny, w którym również zawarte są informacje na temat dopuszczalnej masy całkowitej. Od DMC zależy to, jak ciężki ładunek będzie można przewozić na przyczepie zgodnie z obowiązującym prawem. W tym miejscu dowiesz się wszystkiego na temat DMC przyczepy.



Dopuszczalna masa całkowita – o czym decyduje?

Na dopuszczalną masę całkowitą przyczepy składa się masa własna pojazdu oraz masa ładunku. Każdy pojazd posiada maksymalną DMC, która decyduje o tym, czy będzie można wyjechać nim na drogi krajowe zgodnie z obowiązującym prawem. DMC ma też bardzo duże znaczenie w kontekście uprawnień, jakie są wymagane do prowadzenia samochodu z taką przyczepą. Posiadacze prawa jazdy kat. B mogą np. prowadzić samochód z przyczepą lekką o DMC do 750 kg, a także cięższe przyczepy, o ile zsumowane DMC obu tych pojazdów nie przekracza 3500 kg.


W związku z tym, planując podróż z przyczepą zawsze należy sprawdzić, jaka jest dopuszczalna masa całkowita samego pojazdu oraz przyczepy. O ile nie dysponujemy możliwością zważenia pojazdów na specjalistycznej wadze, jedynym sposobem na uprawnienie się, że dopuszczalne normy nie zostały przekroczone jest zważenie poszczególnych ładunków i dodanie ich do masy własnej pojazdów. Przeładowanie samochodu lub przyczepy grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. W takich sytuacjach duże znaczenie ma nadbagaż. W przypadku drobnego przekroczenia DMC mandat powinien być niższy, aniżeli przy rażącym przeładowaniu. Jednak niezależnie od wagi nadbagażu, pojazdy nie zostaną dopuszczone do ruchu bez usunięcia nadbagażu.



Jaka jest dopuszczalna masa całkowita przyczepy?

Przyczepa jako pojazd posiada odrębny dowód rejestracyjny, który zawiera informacje na temat dopuszczalnej masy całkowitej. Najbardziej interesują nas następujące rubryki:


  • G – masa pojazdu,
  • 1 – maksymalna masa całkowita pojazdu,
  • 2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
  • 3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,
  • 1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem,
  • 2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.

Bardzo istotne są różnice pomiędzy rubrykami F.1 oraz F.2. Ta pierwsza, czyli maksymalna masa całkowita pojazdu jest określana przez konstruktora. Informuje o masie, która zagwarantuje bezpieczną i prawidłową jazdę. Jednakże rubryka F.2 może się różnić, ponieważ w tym miejscu uwzględniana jest masa całkowita pojazdu przewidziana krajowymi przepisami. Co w sytuacji, gdy F.1 przyczepy jest wyższe od F.2? To oznacza, że choć przyczepa jest zdolna do przewożenia cięższego ładunku, możemy ją załadować tylko do limitu ustalonego przepisami, ponieważ w innym razie grozi nam mandat. Istotną kwestią jest także wskaźnik F.3, który informuje o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu ciągnącego oraz przyczepy po zsumowaniu.



Jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby prowadzić samochód z przyczepą?

DMC jest istotne także w kontekście uprawnień potrzebnych do prowadzenia pojazdu. Prawo jazdy kat. B dopuszcza prowadzenie pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Dotyczy to również zespołu pojazdów, w skład którego wchodzi samochód i przyczepa. Zgodnie z przepisami, kat. B umożliwia ciągnięcie przyczepy lekkiej do 750 kg lub przyczepy cięższej pod warunkiem, że masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza właśnie 3,5 tony.


Istnieje możliwość uzyskania kodu 96 do prawa jazdy kat. B. Ten kod zwiększa dopuszczalną masę całkowitą do 4250 kg, pod warunkiem, że masa całkowita samochodu nie przekracza 3500 kg, natomiast przyczepy 750 kg. Jeśli zależy Ci na legalnym ciągnięciu przyczep o dużo większej masie, wówczas konieczne jest wyrobienie prawa jazdy kat. B + E, które umożliwia prowadzenie zespołu pojazdów o DMC do 7 ton (do 3,5 tony samochód oraz do 3,5 tony przyczepa).



AKTUALNOŚCI Z BLOGA


29.07.2022r. SzymexPrzyczepy.pl

Kiedy obowiązują mnie opłaty E-toll?



26.07.2022r. SzymexPrzyczepy.pl

Jaką przyczepę mogę podpiąć do swojego samochodu na kategorię B?



21.07.2022r. SzymexPrzyczepy.pl

Jak dopasować przyczepę do samochodu?