BLOG
21.07.2022r. • SzymexPrzyczepy.plJak dopasować przyczepę do samochodu?
Wybór przyczepy to bardzo odpowiedzialna decyzja, która decyduje o tym, jakie ładunki będzie można bezpiecznie transportować, a także, czy będzie to można robić zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Przyczepy dzielą się na kilka rodzajów, a ich konstrukcja zależy przede wszystkim od tego, jakie ładunki będą na niej przewożone. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zakupić przyczepę pasującą do samochodu oraz do indywidualnych potrzeb.
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze przyczepy?
W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na tym przyczepy. Jest to kluczowe dla dobrania modelu, który umożliwi przewożenie interesujących nas ładunków. Dostępne są uniwersalne przyczepy otwarte, przyczepy podwyższone, przyczepy cargo, wywrotki, przyczepy wielofunkcyjne, przyczepy do przewożenia pojazdu i maszyn, przyczepy MC czy też przyczepy podłodziowe. Należy zatem sprawdzić, czym różnią się poszczególne przyczepy i do jakich rodzajów ładunków są przystosowane.
Istotną kwestią są także uprawnienia, którymi dysponujemy. Dla przykładu, kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mogą stosować przyczepy lekkie do 750 kg lub przyczepy cięższe, o ile dopuszczalna masa całkowita zestawu pojazdów nie przekracza 3,5 tony. W związku z tym, przed zakupem należy sprawdzić masę własną przyczepy, a także dopuszczalną masę całkowitą. Wcześniej sprawdzamy DMC samochodu osobowego, aby móc określić dopuszczalną masę zestawu pojazdów.
Jak sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą samochodu z przyczepą?
W pierwszej kolejności należy sięgnąć pod dowód rejestracyjny samochodu i zwrócić uwagę na trzy rubryki: G – masa własna pojazdu, F.2 – dopuszczalna masa całkowita zgodna z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, a także F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów, czyli w tym przypadku samochodu i przyczepy. Współczynnik F.3 bardzo często zależy od masy całkowitej samochodu osobowego. Zgodnie z przepisami stosunek masy całkowitej samochodu do DMC przyczepy powinien wynosić 1,33 do 1, co oznacza, że samochód musi być o 1/3 cięższy. Przeładowanie przyczepy lub prowadzenie zespołu pojazdów o masie większej niż dopuszczalna grozi mandatem. Ponadto, nie zostaniemy dopuszczeni do ruchu przed zlikwidowaniem nadbagażu.
Wybierając przyczepę zwracamy zatem uwagę na jej masę własną, a także dopuszczalną masę całkowitą. Sumując DMC samochodu i przyczepy można sprawdzić, czy posiadamy stosowne uprawnienia do prowadzenia takiego zestawu pojazdów. Pamiętajmy, że na DMC przyczepy składa się jej masa własna oraz przewożony ładunek.
Wybór przyczepy pod kątem dostępnych uprawnień
Wybierając przyczepę do samochodu należy pamiętać także o tym, że prowadzenie samochodu z przyczepą wymaga stosownych uprawnień. Jak już mówiliśmy, prawo jazdy kat. B dopuszcza ciągnięcie przyczepy lekkiej do 750 kg lub przyczepy cięższej, o ile DMC zespołu pojazdów, w tym przypadku samochodu i przyczepy nie przekracza 3500 kg. Prawo jazdy kat. B z kodem 96 umożliwia prowadzenie zespołu pojazdów o masie do 4,5 tony (3,5 tony samochód i 750 kg przyczepa). Z kolei prawo jazdy kat. B + E pozwala posiadaczowi na prowadzenie pojazdu o masie całkowitej do 7 ton (DMC samochodu do 3,5 tony oraz DMC przyczepy do 3,5 tony).
Jak dobrać właściwą przyczepę do samochodu?
Czas na krótkie podsumowanie. Wiemy już, że wybór przyczepy jest bardzo istotny nie tylko ze względu na ładunek, jaki będzie można nią przewozić, ale również obowiązujące w naszym kraju przepisy ruchu drogowego. Aby wybrać dobrą przyczepę, weź pod uwagę następujące kwestie:
- Rodzaj przyczepy i przystosowanie do przewożenia konkretnych ładunków,
- DMC Twojego samochodu osobowego oraz DMC zespołu pojazdów,
- Masa własna oraz DMC przyczepy.
W wyborze odpowiedniej przyczepy pomogą Ci fachowcy. Firma Szymex jest oficjalnym dealerem marki Brenderup zajmującej się produkcją przyczep i akcesoriów. Jako doświadczona firma transportowa jesteśmy w stanie doradzić naszym klientom wybór przyczepy zarówno pod kątem określonych ładunków, jak również posiadanego samochodu osobowego.